Place zabaw - obowiązki - PINB

Place zabaw – obowiązki

Przypominamy właścicielom oraz zarządcom obiektów budowlanych, że zgodnie z art. 61 pkt 1 ustawy Prawo budowlane, właściciele i zarządcy obiektów budowlanych są obowiązani do utrzymywania i użytkowania obiektów zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2 ww. ustawy (obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej).

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, obiektami budowlanym są również obiekty małej architektury umieszczane na placach zabaw i w innych miejscach rekreacji, takie jak huśtawki, drabinki, karuzele, piaskownice, bramki, urządzenia wspinaczkowe, zjeżdżalnie, skateparki, parki linowe, ścianki wspinaczkowe itp. Właściciele i zarządcy tych obiektów mają zatem obowiązek utrzymywania ich w należytym stanie technicznym, co wiąże się z wykonywaniem bieżących napraw i remontów, oraz poddawania ich kontroli pod względem bezpieczeństwa użytkowania.

Zgodnie z art. 91a ustawy – Prawo budowlane „Kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

Szczegółowe wymagania stawiane urządzeniom służącym rekreacji na placach zabaw, sposoby montażu zapewniające bezpieczne ich użytkowanie znajdują się w Polskich Normach z grupy PN-EN 1176: Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie, w tym PN-EN 1176-2:2017-12 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie – Część 2: Dodatkowe szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek oraz PN-EN 1176-7:2009 Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie – Część 7: Wytyczne instalowania, kontroli, konserwacji i eksploatacji.


Poniżej także komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w tej sprawie

Komunikat GINB

Przydatne informacje i najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób składa się podanie?

Co powinno zawierać podanie?

Podanie wniesione przez pełnomocnika

Jeśli podanie wniesiono do niewłaściwego organu

Jeśli podanie dotyczy kilku spraw

Opłata skarbowa

Odwołania i zażalenia

Platforma e-Budownictwo

Przyjmowanie dokumentów w Centrum Obsługi Mieszkańca:

poniedziałek, wtorek od 7:00 do 14:45
środa od 8:00 do 18:00
czwartek, piątek od 7:00 do 14:45
parter - wejście A

Przeglądanie akt sprawy:


jest możliwe w naszej siedzibie w Centrum Obsługi Mieszkańca (wejście A), po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Godziny przyjęć w sprawach skarg i wniosków:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia: w każdą środę od 9:00 do 17:00, po uprzednim uzgodnieniu terminu w Biurze Obsługi Klienta

Kontakt

Hubska 8-16
50-502 Wrocław
Biuro Obsługi Klienta: (71) 799 68 00
fax: aktualnie brak