Siedziba i kontakt - PINB

Siedziba i kontakt

Szanowni Państwo,

Podania i pisma stron w toku postępowania administracyjnego mogą być wnoszone:
• pocztą na adres:
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia
ul. Hubska 8-16, 50-502 Wrocław
• za pomocą platformy ePUAP
• osobiście w Biurze Obsługi Klienta (wejście A).

Podań i pism stron w toku postępowania administracyjnego nie można składać drogą mailową (art. 63 § 1 k.p.a.).
Nie będą one rozpatrywane, pozostawimy je bez rozpoznania.

Tylko skargi i wnioski o udostępnienie informacji publicznej:
• mogą być składane także na adres poczty elektronicznej pinb@um.wroc.pl

Udzielamy odpowiedzi na skargi (żądania interwencji), w których jest imię i nazwisko osoby występującej oraz adres do korespondencji (ulica, nr domu/mieszkania, kod pocztowy, miejscowość). Nie rozpatrujemy skarg anonimowych. Adres e-mail nie jest Państwa adresem w rozumieniu przepisów, co uniemożliwia skuteczne doręczenie naszej odpowiedzi. Musimy wiedzieć kiedy i komu zostało doręczone nasze pismo. Zwykła korespondencja mailowa tego nie zapewnia.

Skargi, w których nie podali Państwo swojego imienia, nazwiska i adresu (ulica, nr domu/mieszkania, kod pocztowy, miejscowość) pozostawimy bez rozpoznania, o czym nie będziemy Państwa dodatkowo informować.




Dokumenty można składać bezpośrednio w naszej siedzibie w Centrum Obsługi Mieszkańca.
Nasze stanowisko obsługi klienta jest czynne: w pn., wt., czw., pt. od 7:00 do 14:45, a w środy od 8:00 do 18:00.

Dokumentacja przyjmowana jest bez weryfikacji. Kompletność dokumentów sprawdzimy na stanowisku merytorycznym.


• Kontakt z nami jest możliwy telefonicznie od 7:00 do 15:00 pod numerem 71 799 68 00, przez platformę ePUAP, operatora pocztowego.


Przeglądanie akt sprawy jest możliwe w naszej siedzibie w Centrum Obsługi Mieszkańca (wejście A) – wyłącznie po telefonicznym uzgodnieniu terminu (nr telefonu w stopce pisma w sprawie).




Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia
ul. Hubska 8-16
50-502 Wrocław


  • Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia – Przemysław Samocki
  • Zastępca Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia – Anna Leszczyna

Numer telefonu:
Biuro Obsługi Klienta: (71) 799 68 00

Adres e-mail: pinb@um.wroc.pl
Adres elektronicznej skrzynki podawczej na epuap.gov.pl to: /PINBmWroclaw/skrytka  lub   /PINBmWroclaw/SkrytkaESP
REGON: 931970083
NIP: 897-15-98-464


Pismo w formie elektronicznej można złożyć:

za pośrednictwem platformy ePUAP (podpis zaufany),
nasz adres to: /PINBmWroclaw/skrytka lub /PINBmWroclaw/skrytkaESP

Informacje jak założyć profil zaufany na ePUAP, znajdą Państwa pod tym linkiem:
Zobacz, jak założyć ePUAP


Dane kontaktowe Inspektora Ochrony Danych:
Beata Aman
e-mail: pinb.inspektor.ochrony.danych@um.wroc.pl


Dane kontaktowe koordynatora do spraw dostępności:
(zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami)
Roman Niżyński
e-mail: roman.nizynski@um.wroc.pl
tel. 71 799 68 33

Przydatne informacje i najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób składa się podanie?

Podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) mogą być wnoszone pisemnie, telegraficznie, za pomocą telefaksu, a także przez elektroniczną skrzynkę podawczą. Nie jest dopuszczalne telefoniczne wniesienie podania, nawet w sytuacji niecierpiącej zwłoki ze względu na ważny interes wnoszącego podanie. Podanie może być wniesione ustnie, jednakże w tym przypadku z czynności tej pracownik Inspektoratu sporządzi protokół, który powinien być podpisany przez wnoszącego podanie oraz przez pracownika.

Co powinno zawierać podanie?

W podaniu należy wskazać przynajmniej imię i nazwisko osoby, która wnosi podanie do Powiatowego Inspektora, jej adres oraz określić żądanie. Podania muszą również czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych (co do podania danych lub przedłożenia dodatkowych dokumentów, które powinny być dołączone przy wniesieniu podania).

Podanie wniesione pisemnie albo ustnie do protokołu powinno być podpisane przez wnoszącego, a protokół ponadto przez pracownika, który go sporządził. Gdy podanie wnosi osoba, która nie może lub nie umie złożyć podpisu, podanie lub protokół podpisuje za nią inna osoba przez nią upoważniona, czyniąc o tym wzmiankę obok podpisu.

Podanie wniesione w formie dokumentu elektronicznego powinno: (1) być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, lub uwierzytelniane w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej (2) zawierać dane w ustalonym formacie, zawarte we wzorze podania określonym w odrębnych przepisach, jeżeli te przepisy nakazują wnoszenie podań według określonego wzoru (3) zawierać adres elektroniczny wnoszącego podanie.

Jeżeli w podaniu nie wskazano adresu wnoszącego i nie ma możności ustalenia tego adresu na podstawie posiadanych danych, podanie pozostawia się bez rozpoznania. W przypadku innych braków podania organ wzywa wnoszącego do jego uzupełnienia bądź sprecyzowania w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia podania bez rozpoznania.

Osoba wnosząca podanie może zażądać potwierdzenia wniesienia podania do Inspektoratu. W przypadku wniesienia podania w formie dokumentu elektronicznego organ jest obowiązany potwierdzić wniesienie podania przez doręczenie urzędowego poświadczenia odbioru na wskazany przez wnoszącego adres elektroniczny.

Podanie wniesione przez pełnomocnika

W przypadku gdy w imieniu strony działa pełnomocnik, obowiązany jest on przy pierwszej czynności dołączyć do akt sprawy oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat i radca prawny mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Pełnomocnictwo jest skuteczne wyłącznie w sprawie, do której akt zostało złożone.

Niedołączenie pełnomocnictwa do podania sporządzonego w imieniu mocodawcy stanowi brak pisma, który może zostać usunięty w terminie 7 dni od otrzymania w tym zakresie wezwania organu. Niezadośćuczynienie wezwaniu powoduje pozostawienie podania bez rozpoznania, a sprawa nie otrzymuje dalszego biegu.

Jeśli podanie wniesiono do niewłaściwego organu

Jeżeli podanie wniesiono do organu niewłaściwego, organ ten niezwłocznie przekazuje je do organu właściwego zawiadamiając o tym wnoszącego podanie. Podanie wniesione do organu niewłaściwego przed upływem terminu uważa się za wniesione w terminie.

Jeśli podanie dotyczy kilku spraw

Jeśli podanie dotyczy kilku spraw, które podlegają załatwieniu przez różne organy, Powiatowy Inspektor rozpatruje podanie tylko w części należącej do jego właściwości. Informuje jednocześnie osobę, która wnosi podanie, że powinna złożyć dodatkowe podania do innych organów, które właściwe są do rozpatrzenia pozostałych spraw. Odrębne podanie złożone zgodnie z ww. zawiadomieniem w terminie 14 dni od doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Jeśli natomiast nie można ustalić właściwego organu, albo właściwym do rozpatrzenia sprawy jest sąd powszechny, wtedy Powiatowy Inspektor zwraca (w drodze postanowienia) podanie do wnoszącego. Na postanowienie to służy zażalenie.

Opłata skarbowa

Przy składaniu wniosku lub dokumentu często wymagana jest opłata skarbowa. Informacje na temat konieczności uiszczenia opłaty skarbowej, jej wysokości i sposobu dokonania wpłaty udzielane są przez pracowników Inspektoratu w Biurze Obsługi Klienta.

W siedzibie PINB nie można dokonać opłaty skarbowej. Wpłaty opłaty skarbowej można dokonać w Punktach Obsługi Bankowej Urzędu Miejskiego Wrocławia (przy pl. Nowy Targ 1-8, ul. Zapolskiej 2/4, ul. Kotlarskiej 41, al. Kromera 44) lub przelewem na konto Gminy Wrocław: PKO Bank Polski S.A. nr 82 1020 5226 0000 6102 0417 7895, pl. Nowy Targ 1-8, 50-141 Wrocław.

Oryginalny dowód wpłaty lub potwierdzenie dokonania przelewu należy dołączyć do wniosku.

Jeśli natomiast nie można ustalić właściwego organu, albo właściwym do rozpatrzenia sprawy jest sąd powszechny, wtedy Powiatowy Inspektor zwraca (w drodze postanowienia) podanie do wnoszącego. Na postanowienie to służy zażalenie.

Odwołania i zażalenia

Od decyzji wydanej przez Powiatowego Inspektora można wnieść odwołanie do organu II instancji – Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Pouczenie o terminie i trybie złożenia odwołania umieszczone jest każdorazowo w wydanej decyzji. Odwołanie wnosi się do organu II instancji za pośrednictwem Powiatowego Inspektora w terminie 14 dni od doręczenia decyzji stronie. Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji, chyba że decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności lub decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu z mocy prawa. Ponadto decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, gdy jest zgodna z żądaniem wszystkich stron.

W przypadkach przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego za pośrednictwem Powiatowego Inspektora w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Postanowienie, na które nie służy zażalenie można zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji. Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże Powiatowy Inspektor, może wstrzymać jego wykonanie, gdy uzna to za uzasadnione.

Platforma e-Budownictwo

Przyjmowanie dokumentów w Centrum Obsługi Mieszkańca:

poniedziałek, wtorek od 7:00 do 14:45
środa od 8:00 do 18:00
czwartek, piątek od 7:00 do 14:45
parter - wejście A

Przeglądanie akt sprawy:


jest możliwe w naszej siedzibie w Centrum Obsługi Mieszkańca (wejście A), po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Godziny przyjęć w sprawach skarg i wniosków:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia: w każdą środę od 9:00 do 17:00, po uprzednim uzgodnieniu terminu w Biurze Obsługi Klienta

Kontakt

Hubska 8-16
50-502 Wrocław
Biuro Obsługi Klienta: (71) 799 68 00
fax: aktualnie brak